HLAVNÍ SOCHA PANNY MARIE FATIMSKÉ PRO CAPELINHU STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPY


Hlavní socha Panny Marie pro Capelinhu východní Evropy připutovala do České republiky a do Koclířova na 1. mariánskou sobotu 7. 8. 2021 za doprovodu slovenské delegace ing. Antona Barcíka, JE. Mons. Tomáše Galise, Marienky Dudášové a dalších, kteří přinesli sochu Panny Marie jako dar pro Capelinhu východní Evropy. 

Socha Panny Marie je jako hlavní socha Panny Marie v portugalské Capelinhě dřevěná, je 110 cm  vysoká a zdobí ji krásná pozlacená korunka s perlami na jejimž vrcholu je kopie projektylu, který daroval papež Jan Pavel II. po atentátu na Svatopetrském náměstí jako dar Panně Marii ve Fatimě, které připisoval záchranu svého života. Nad projektylem je pozlacený globus, který znázorňuje celý svět a kříž. S korunkou je socha Panny Marie vysoká 123 cm. V rukou Panny Marie je položen krásný křišťálový růženec.

7. 8. 2021 Požehnání hlavní sochy Panny Marie Fatimské, zleva: královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál, Fatimské děti - Lucie, František a Hyacinta, žilinský biskup a prezident Fatimského apoštolátu na Slovensku Mons. Tomáš Galis, prezident Fatimského apoštolátu Mons. Pavel Dokládal 

Vizualizace sochy Panny Marie Fatimské na podstavci před kaplí Zjevení  


Hlavní socha Panny Marie ve Fatimě 

Podstavec, na které je umístěna socha Pany Marie, označuje přesně to místo, kde kdysi stál malý stromek dubu zimního, nad nímž se zjevovala Panna Maria.

Sochu Panny Marie, která je uctívána v Capelinhe, daroval sanktuáriu v roce 1920 Gilberto Fernandes dos Santos z Torres Novas a 13. května ve stejném roce byla požehnána ve farním kostele farářem P. Manuelem Bento Moreira. Do kaple byla přinesena o měsíc později. Slavnostně ji korunoval 13. května 1946 papežský legát, kardinál Aloisi Masella. Je dílem zbožného sochaře José Ferreira Thedim. Pro její výrobu byl použit brazilský cedr. Měří 110 cm. Poprvé byla restaurována v roce 1951.

Capelinhu socha Panny Marie opustila mimořádně devětkrát

  1. 7. dubna 1942 - v Lisabonu byla na čelním místě Kongresu národního koncilu mladých katolických žen. Vrátila se zpět 13. dubna
  2. V roce 1946 putovala do lisabonské katedrály - na oslavu 300. výročí zasvěcení Portugalska Neposkvrněnému Početí králem Janem IV. (1646). V Lisabonu byla od 22. listopadu do 24. prosince.
  3. Od října 1947 do ledna 1948 putovala z Alentejo do Algarve. Během této doby dvakrát krátce navštívila Španělsko.
  4. Navštívila Madrid od 22. května 1948 do 2. června - na zlaté jubileum patriarchy, kardinála Leopolda Alcalá
  5. V roce 1951, od 9. června do 13. srpna navštívila farnosti diecéze Leiria.
  6. Opět navštívila Lisabon 17. května 1959 na inauguraci sochy Krista Krále
  7. 24. března 1984 putovala do Říma, kde papež Jan Pavel II. slavnostně zasvětil svět Neposkvrněnému Srdci Panny Marie na Náměstí sv. Petra 25. března.
  8. Do Říma se vrátila 8. října 2000 na akt zasvěcení a svěření nového milénia, v přítomnosti 1500 biskupů a mnoha tisíců věřících.
  9. Navštívila Lisabon ve dnech 12. a 13. listopadu 2005 k zasvěcení města Panně Marii Fatimské
  10. Navštívila opět Řím u příležitosti u příležitosti 50. výročí zahájení druhého vatikánského koncilu a Mariánského dne, který byl součástí Roku víry, a to 12. a 13. října 2013.



Vzácná koruna Panny Marie Fatimské 

Sochu Panny Marie zdobí vždy 13. dne v měsíci od května do října a při některých dalších významných příležitostech (slavnost Nanebevzetí Panny Marie, slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie a slavnost Panny Marie Matky Boží) krásná korunka, kterou zhotovili v lisabonském klenotnictví Leitão & Irmão Joalheiros v rodině tehdejších klenotníků. Je výsledkem několikaměsíční práce vanácti nejlepších mistrů uvedené firmy. Šperk má průměr 25 cm a je 24 cm vysoký a váží 1,2 kg. Zdobí ho 313 perel a 2 679 drahokamů (950 sedmdesát šest karátových diamantů, 1 400 dvacet karátových rozet, jeden velký smaragt těžký 1,97 karátů, 13 malých smaragdů, 33 safírů, 17 rubínů, 260 tyrkysů, 1 ametyst a 4 akvaríny). Koruna byla vyhotovena z darů portugalských žen, které z vděčnosti, že Portugalsko bylo uchráněno před 2. Světovou válku darovaly šperky na zhotovení této vzácné koruny.

Následně pak Kardinál Aloisi Masella, papežský legát, dne 13. května 1946 ve Fatimě korunoval touto korunou sochu Panny Marie. Slavnostní mše svaté se účastnil takřka miliónový zástup poutníků a na jejím konci pronesl papež Pius XII. své rozhlasové poselství, v němž vyzdvihl Mariinu královskou důstojnost.

Poslední šperk - kulku, která při atentátu ranila sv. Jana Pavla II. přinesl sám papež 13. května 1982 (přesně rok po atentátu), když přišel Panně Marii poděkovat, za záchranu života. Když místní biskup Alberto Cosme de Amaral uvažoval, kde tento vzácný dar umístit, ukázalo se, že ve vnitřní špičce koruny Panny Marie je otvor přesně takových rozměrů, že do ní stačí kulku jen usadit.